78 rocznica powstania w getcie warszawskim

Z okazji 78 rocznicy powstania w getcie warszawskim Biblioteka Dla Dzieci poleca lektury poświęcone bohaterom tych wydarzeń. To wspaniałe, wzruszające historie, które przybliżą młodym czytelnikom historię i kulturę Żydów.

Przypomnijmy, że powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r., a jego bezpośrednią przyczyną była decyzja o likwidacji getta.

🌼”Mirabelka” C. Harasimowicz

To opowieść o drzewie, które rosło na warszawskiej ulicy Nalewki, na Muranowie. Mirabelka jest tu narratorem i opowiada historię napisaną przez Cezarego Harasimowicza. Książkowa mirabelka jest drzewem wyjątkowym, widzi, słyszy, czuje, a ponadto ma zdolność rozmawiania z dziećmi. Za jej sprawą odbędziemy pasjonującą podróż po kartach historii, poznamy losy Warszawy i jej mieszkańców, począwszy od czasów przedwojennych po teraźniejszość. Poznajemy mirabelkę w chwili, gdy jest jeszcze małym drzewem, nie rodzącym owoców, a jedynie obserwującym otaczającą je rzeczywistość.

🌼”Pamiętnik Blumki” J. Chmielewska

Z „Pamiętnika Blumki” czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach.

A wszystko po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności.

W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

🌼”Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” A. Czerwińska- Rydel

Poznajemy panią Irenę jako siostrę Jolantę, przenoszącą na teren warszawskiego getta jedzenie, szczepionki i lekarstwa. Jej wielka wrażliwość na cierpienie kazała znaleźć sposób na ratowanie choćby najmłodszych. Fabularyzowana treść książki ukazuje dramatyczne sytuacje, w których życie naraża wielu ludzi, aby ocalić innych.