Czy wiesz, że…?

Czy wiesz, że…? 🧐🧐🧐

książki mogą służyć nie tylko do czytania, lecz także do tworzenia rzeźb? 👀
Dziedzina ta nazywana jest bookartyzmem. Nie chodzi tu o to, aby niszczyć książki, ale o to, aby wykorzystać je jako tworzywo i nadać im nową formę. Mistrzostwo w tej dziedzinie osiągnęli: Brian Dettmer, Sue Blackwell i Long-Bin Chen.

Chen, by zbudować rzeźby, użył książek telefonicznych, magazynów i zużytych papierowych torebek.
Brian Dettmer nazywany jest chirurgiem książek, ponieważ pracując używa noży, pensety i narzędzi chirurgicznych. Później następuje żmudne wydzieranie i wycinanie elementów. Dzięki temu odkrywamy nowe kształty i kolory. Nic nie jest doklejane. Mimo, iż książki otrzymują nowe życie, nadal (choć w zmienionej formie) są źródłem pewnych informacji.

Sue Blackwell zainspirowana starymi baśniami oraz podaniami ludowymi, tworzy niezwykłe melancholijny świat, rzeźby ze starych książek upolowanych w antykwariatach. Przed przystąpieniem do cięcia, zginania i kształtowania Su czyta każdą książkę, nad którą ma zamiar pracować, czasem nawet kilkukrotnie.

Guy Laramée przetwarza boki starych książek, słowników i encyklopedii w górskie krajobrazy lodowcowe, płaskowyże i głębokie doliny, świątynie, klasztory i ogrody, obrazując w ten sposób degradację ludzkiej kultury.

[Źródło: http://www.biblioteka.wieszowa/index.php…]