Projekty edukacyjne „W przyjaźni z książką i biblioteką” w SP 4

21 marca 2016 r., w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w SP 4 w klasach I-III odbyło się podsumowanie projektów edukacyjnych „W przyjaźni z książką i biblioteką”, którego realizatorami byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele bibliotekarze we współpracy z p. Wiesławą Lendo z Oddziału dla Dzieci MBP w Grajewie. Projekty wpisywały się w realizację programu „Książki naszych marzeń”.

Przedsięwzięcie opierało się na atrakcyjnych zajęciach o zróżnicowanej formie. Charakteryzowały się one dużą dynamiką, rozwijały zainteresowania czytelnicze uczniów, pogłębiały nawyk czytania, budowały pozytywne więzi między uczestnikami projektu.

O swoich działaniach opowiedzieli na sali sami uczniowie:

– W każdej sali lekcyjnej zorganizowaliśmy kąciki czytelnicze. Zachęcaliśmy do przeczytania naszych ulubionych książek przez rysunki i prezentacje.

– Odbyliśmy wycieczki do biblioteki miejskiej i szkolnej. Podczas tych spotkań zapoznaliśmy się z twórczością wybranych autorów, czytaliśmy wiersze, opowiadania. Obejrzeliśmy też prezentację pt. „Zanim książka trafi w moje ręce, czyli droga książki od autora do czytelnika”.

– Poznaliśmy zawody ludzi pracujących nad powstaniem książki.

– Wykonaliśmy prace plastyczne ph „Biblioteka – miejsce dla mnie przyjazne”.

– Wykonaliśmy zakładki do książek, pacynki i kukiełki postaci bajkowych.

– Słuchaliśmy wierszy, opowiadań, baśni i bajek czytanych przez naszych nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców, koleżanki i kolegów.

– Wypożyczaliśmy książki z biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie.

– Słuchaliśmy opowiadań z audiobooków.

– Rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy, quizy dotyczące przeczytanych książek.

– Na spotkaniach z wychowawcą, nasi rodzice wysłuchali referatu pt. „Wpływ czytania na rozwój dzieci”. Rodzice otrzymali także listy – ulotki dotyczące zalet wspólnego czytania, po których organizowaliśmy w domach wieczory rodzinnego czytania.

– Zachęceni przez panie spróbowaliśmy swoich sił jako autorzy. Nasze opowiadania z zainteresowaniem przeczytali koleżanki i koledzy.

Prowadzone działania zachęcały uczniów, jak też i nauczycieli do rozwijania własnej aktywności twórczej. Wysłuchaliśmy pięknych, autorskich piosenek o książkach i czytaniu. Powstały interesujące prace plastyczne i literackie.

W trakcie spotkania wszyscy wróciliśmy pamięcią do chwil, które utrwaliliśmy na zdjęciach. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, odnajdując na zdjęciach siebie oraz koleżanki i kolegów podczas realizacji poszczególnych etapów projektu.

W uroczystości wzięły udział dyrektor MBP w Grajewie – pani Monika Kostrzewska i pani Wiesława Lendo. Panie wicedyrektor Renata Niedziołko i Anna Joka wręczyły zaproszonym gościom podziękowania za owocną współpracę ze szkołą, a z okazji zbliżających się świąt – ozdobne jajka wielkanocne wykonane przez uczennice z Kółka Rękodzieła pod kierunkiem pani Ireny Konopko.

Nagrody książkowe otrzymali zdobywcy tytułu „Czytelnika Projektu” – Marlena Iżbicka z kl. II a i Igor Borawski z klasy III b oraz zwycięzcy wielu innych konkursów.

Uroczystość podsumowania projektów edukacyjnych „W przyjaźni z książką i biblioteką” zakończyliśmy balem postaci bajkowych.

Wszystkim uczniom życzymy pięknych chwil z książką i radości z czytania.

Więcej zdjęć i prezentacja multimedialna na stronie internetowej SP 4 http://sp4grajewo.cba.pl/ w zakładce „Książki naszych marzeń”

Realizatorzy

img_8466 img_8446 img_8445 img_8443 img_8435 img_8409 img_8400 img_8394 img_8382 img_8368 img_8362 6 5 3 3 2 1