Spotkanie autorskie z Anną Janko

Dnia 28 września 2016 r. o godz. 17.00 w MBP w Grajewie gościliśmy panią Annę Janko, poetkę, felietonistkę, krytyka literackiego i autorkę bestsellerowych powieści „Dziewczyna z zapałkami”oraz „Pasja wg św. Hanki”. Podczas spotkania p. Anna Janko opowiedziała o początkach swojej twórczości. Podzieliła się z nami spostrzeżeniami na temat debiutanckiego tomiku: „List do królika doświadczalnego”. Stwierdziła, że wówczas, jako młoda dziewczyna miała zupełnie inne doświadczenia i spojrzenia na świat.  Autorka wspomniała, że chciała zostać lekarką, ale ze względu na brak poparcia ze strony rodziny, nie złożyła dokumentów na studia medyczne. W związku z powyższym swoje zainteresowania skierowała w stronę literatury. Wydając swój pierwszy tomik wierszy nie przypuszczała, że kiedyś będzie pisać książki. Pracowała w wielu miejscach, ale okazało się, że pisanie sprawia jej największą satysfakcję.

Autorka wypowiedziała się również na temat swojej głośniej powieści „Dziewczyna z zapałkami” a następnie przeczytała fragment książki. Zauważyła, że jej bohaterka ma nie tylko jej własne cechy charakteru i przemyślenia, ale również dzieci. Pisarka stwierdziła, że żaden pisarz tak naprawdę nie kształtuje osobowości swoich bohaterów „od zera”. Zawsze jest jakiś wzór do naśladowania więc bohaterzy literaccy posiadają czyjeś cechy charakteru, czyjeś rodziny, domy  itp. W tej powieści  pokazuje losy swojej bohaterki na tle przemian społeczno-gospodarczych Polski przełomu lat 80-tych i 90-tych. Pisarka zachęcała również do przeczytania drugiej części pt. „Pasja według świętej Hanki”.

Pani Anna Janko wprowadziła zebranych w tematykę swojej najnowszej książki. „Mała zagłada” ukazuje zło poprzez historię podpalenia wsi Sochy 1 czerwca 1943 roku. Powieść została „utkana” m. in. ze skrawków traumatycznych przeżyć swojej mamy.

Dalsza dyskusja doprowadziła do dość gorzkiej konkluzji, że w dzisiejszych czasach potrzebne jest zwrócenie uwagi współczesnego człowieka na historię, by w przyszłości nie popełniać tych samych błędów. Trzeba przyznać, że pisarska dała się poznać, jako bardzo skromna osoba, która zdecydowanie woli mówić o swoich książkach niż o sobie samej. Na koniec spotkania autorka podpisywała książki, zakupione przez czytelniczki. Dziękujemy p. Annie Janko za to że gościła w naszej bibliotece i wszystkim osobom które przybyły na to spotkanie.