Spotkanie autorskie z okazji Tygodnia Bibliotek

W dniach 8-15 maja w całej Polsce obchodzimy Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie zaprosił do naszego miasta panią Agnieszkę Tyszkę, autorkę książek dla młodych czytelników. Spotkanie z młodzieżą II klas gimnazjalnych odbyło się 11 maja 2016r. w sali Kina GCK, w jego trakcie uczestnicy mieli możliwość nie tylko poznać twórczość pisarki, która napisała około 40 tytułów książek dla dzieci oraz młodzieży. Jej cykl „Zosia z ulicy Kociej” zdobywa serca czytelników z całej Polski.

Tematem spotkania gimnazjalistów z panią Agnieszką Tyszka była książka pt. „Mejle na miotle” oraz książka pt. „Kredens pod Grunwaldem”. Autorka przybliżyła fakty historyczne, które wykorzystała w swoich książkach poprzez wplecenie ich w ciekawą fabułę, która zachęca do zainteresowania się naszą przeszłością.

W książka „Mejle na miotle” pisarka przedstawia postać Sydonii von Borck. Sydonia żyła w czasach, kiedy w Europie powszechne były procesy o czary, a kobiety podejrzewane o uprawianie magii, palono na stosie. Zaś w książce „Kredens pod Grunwaldem” pisze o moście pontonowym, który wykorzystano do przeprawy wojsk przed bitwą pod Grunwaldem.

Autorka czytała fragmenty swoich książek , a na koniec zapraszała na scenę uczniów aby sami sprawdzili swoją wyobraźnię, tworząc scenki na zadany temat. Do kupienia były książki pisarki , w które wpisywała imienne dedykacje.
– Być pisarką to znaczy zbierać okruszki codziennych zdarzeń, które nieoczekiwanie trafiają do książek. Marzyłam o pisarstwie odkąd dziadek przeczytał mi pierwsze książeczki – powiedziała autorka.

Gdy brakuje jej pomysłów pracuje w ogrodzie, biega w lesie, co pozwala odblokować kreatywność. Tworzenie powieści zajmuje autorce zwykle kilka miesięcy.