Spotkanie czytelnicze „Ptaki chronione i nie tylko” w SP 4

27 marca 2018 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie odbyły się spotkania czytelnicze pt. „Ptaki chronione i nie tylko” w klasach V a i VI c w ramach realizowanego przez nauczycielki projektu edukacyjnego „Ptaki polskich parków narodowych” nawiązującego do obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków. Jego organizatorkami były: p. Grażyna Mroczkowska, p. Ewa Czaplicka, p. Lilla Pietrzykowska (pomysłodawczyni projektu) we współpracy z p. Ewą Bobińską z Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie, która tego dnia gościła w progach biblioteki szkolnej.

W trakcie spotkania organizatorki prezentowały książki z biblioteki szkolnej i miejskiej wyeksponowane na wystawie „Ptaki wokół nas” oraz czasopisma, czytały ich fragmenty i opowiadały o ptakach. Dzieci były zachęcane do korzystania ze zbiorów obu bibliotek, otrzymały także karty zapisu do biblioteki miejskiej.

Uczniowie obejrzeli także specjalnie opracowaną na potrzeby spotkania prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia, informacje i ciekawostki o ptakach zaczerpnięte z książek, poznali sylwetkę i wysłuchali gawędy profesora nauk leśnych Simony Kossak pt. „Jak oszukują ptaki”, uczestniczyli w konkursie „Czy jestem znawcą ptaków”, otrzymali zakładki do książek i naklejki z wizerunkami ptaków.

W spotkaniu uczestniczyły także p. Iwona Bukrejewska i p. Anna Joka.

Na zakończenie udaliśmy się do szkolnego kącika rekreacji przy sali nr 7, aby posłuchać pięknego śpiewu naszych skrzydlatych przyjaciół – ptaków.

Organizacja spotkania czytelniczego jest jedną z form współpracy obu instytucji, tj. biblioteki szkolnej i publicznej. Uczniowie nabywają umiejętności korzystania z różnych typów bibliotek, są wdrażani do samodzielnej pracy i korzystania z różnych źródeł wiedzy.