15 października przypada 205. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generała lejtnanta wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, brevet generała brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
W związku z tym zachęcam do zapoznania się z książką Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii, autorstwa Barbary Wachowicz. Autorka jest jedyną osobą, która przemierzyła cały amerykański szlak walk Tadeusza Kościuszki, 20 tysięcy kilometrów od granicy kanadyjskiej po Charleston nad Atlantykiem. Dokonała wielu cennych odkryć. W książce i na wystawie fotograficznej Nazwę Cię – Kościuszko! zaprezentowała wszystkie miejsca związane z amerykańską epopeją Kościuszki od Filadelfii – debiutu fortyfikacyjnego, poprzez wielkie zwycięstwo pod Saratogą, stworzenie „najważniejszego posterunku Ameryki” – twierdzy West Point, po heroiczną wyprawę na południe, gdzie Kościuszko ocalił armię organizując przeprawy przez rzeki. Książka dowodzi prawdziwości słów Prezydenta Jeffersona do Kościuszki – „Każdy prawy Amerykanin kocha Cię i czci”.
Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii to opowieść o życiu Naczelnika – jego walkach, zwycięstwach i porażkach, miłościach, przyjaźniach i sławie. Poznajemy też krainę dzieciństwa, studia w Rycerskiej Szkole Kadetów, epopeję walk o niepodległość Ameryki, losy Insurekcji, obronę Warszawy, tragedię Maciejowic, moskiewskie więzienie, lata przeżyte we Francji, aż po finał żywota w Szwajcarii.
Zapraszam do lektury !