Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie.
Data publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 24.03.2022 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 12.07.2023 r.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne elementy i treści:
- Niektóre informacje zawarte na stronie przedstawiono jedynie w formie graficznej,
- Materiały dźwiękowe opublikowane w treści artykułów na stronie nie posiadają transkrypcji tekstowej,
- Nie wszystkie zdjęcia opublikowane w treści artykułów na stronie posiadają opisy alternatywne,
- Niektóry wpisy mogą być zredagowane w sposób niedostępny.
Podmiot publiczny będzie dążyć do zlikwidowania wyżej wymienionych niezgodności niezwłocznie, przy uwzględnieniu warunków organizacyjno-technicznych.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-23
Oświadczenie zostało ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 12.03.2024 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest p. Agata Ewa Rozwadowska, czytelnia@biblioteka.grajewo.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 86 211 92 11. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Uprzejmie informujemy, że każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie powinna zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek MBP w Grajewie, ul. Ełcka 30
- Budynek MBP usytuowany jest przy ciągu pieszo-jezdnym. Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Czytelnia, połączona z salą komputerową znajdują się na parterze. W budynku są pomieszczenia wynajmowane innym podmiotom i organizacjom. Na pierwszym piętrze znajduje się Sala Konferencyjna.
- Biblioteka posiada dwa wejścia od ul. Ełckiej, przy czym czytelnicy do biblioteki mogą wejść tylko przez wejście główne, które jest wejściem do holu budynku, drzwi otwierane na zewnątrz.
- Wejście do holu budynku z poziomu chodnika bez krawężników.
- Łazienka na parterze, po lewej stronie od wejścia przy schodach na piętro, przystosowana do korzystania dla osób niepełnosprawnych, natomiast łazienki na piętrze nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Wejście z holu przez oszklone, oznakowane drzwi do Wypożyczalni dla Dorosłych, otwierane na zewnątrz, zlokalizowanej na obniżonym poziomie parteru, za pomocą dwóch półokrągłych stopni schodowych lub podjazdu z lewej strony.
- Komunikacja do Czytelni dla Dorosłych z poziomu Wypożyczalni przez rozsuwane drzwi po prawej stronie z zaokrąglonym progiem, wychodzące na korytarz, na którym po lewej stronie usytuowane są drzwi z zaokrąglonym progiem do Czytelni, otwierane na zewnątrz.
- Komunikacja z poziomu parteru na pierwsze piętro wewnętrzną klatką schodową – brak windy.
- Dostępność do sali konferencyjnej i wynajmowanych pomieszczeń zlokalizowanych w lewym skrzydle na podwyższonym poziomie pierwszego piętra ciągiem korytarza, na którym z progu występują dwa stopnie schodowe.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Na parking, znajdujący się za budynkiem biblioteki, można wjechać tylko od strony ul. Strażackiej. Posiada on wydzielone i oznaczone 1 miejsce postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, zlokalizowane przy garażach.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Brak dostępności tłumacza języka migowego w formie bezpośredniej oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Budynek Oddziału dla Dzieci, os. Broniewskiego
- Oddział dla Dzieci MBP usytuowany jest przy ciągu pieszo-jezdnym, na parterze budynku mieszkalnego i posiada dwa wejścia od ul. Wojska Polskiego. Pierwsze, będące wyjściem ewakuacyjnym, drugie stanowiące wejście główne, przeznaczone dla czytelników, otwierane do wewnątrz.
- Do wejścia głównego z chodnika prowadzi niewielki podest bez pochylni i podjazdu.
- Oddział dla Dzieci tworzą Wypożyczalnia połączona z Salą komputerową i Czytelnią oraz Centrum Młodego Czytelnika, znajdującym się w pomieszczeniu obok, które odgradza ściana z wejściem bez drzwi.
- Komunikacja do Biblioteki dla Dzieci wejściem głównym przez przedsionek o ograniczonej przestrzeni manewrowej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a następnie drzwiami po prawej stronie, otwieranymi do wewnątrz.
- Po lewej stronie od wejścia stanowisko pracy bibliotekarza, gdzie można uzyskać niezbędne informacje jak poruszać się po pomieszczeniach. Obok stanowiska bibliotekarza w głębi wejście na salę Centrum Młodego Czytelnika.
- Komunikacja z Wypożyczalni do Sali Komputerowej i Czytelni, zlokalizowanych w głębi pomieszczenia, po lewej stronie od wejścia, na podwyższonym poziomie parteru za pomocą pochylni, umiejscowionej przed filarem nośnym.
- W Oddziale są dwie toalety w tym jedna dla personelu. Łazienka dla czytelników zlokalizowana w przedsionku wejścia głównego, z drzwiami otwieranymi na zewnątrz, nie jest przystosowana do korzystania dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Oddział dla Dzieci nie ma własnych miejsc parkingowych, ale za budynkiem dostępny jest osiedlowy parking przy czym nie ma wydzielonych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Brak dostępności tłumacza języka migowego w formie bezpośredniej oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.